Mardin Havalimanı’nın ismi ‘Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı’ oldu

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ismi, doğduğu şehir Mardin’deki havalimanına verildi.

Mardin Havalimanı’nın ismi ‘Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı’ oldu
Yayınlama: 26.01.2023
Düzenleme: 26.01.2023

Mardin Havalimanı’nın adının, ‘Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı’ olarak değiştirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Mardin Havalimanı’nın adı, “Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı” olarak değiştirildi.

Hatırlanacağı üzere 17 Aralık 2022 tarihinde Mardin’de toplu açılış törenlerine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, havalimanının adının değiştirileceğini açıklamış ardından havalimanı girişine yeni ismin bulunduğu afişler asılmıştı.

AZİZ SANCAR KİMDİR?

Aziz Sancar, (d. 8 Eylül 1946, Savur), Türk akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog ve bilim insanı. 1997 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Karolina Üniversitesi, Chapel Hill’de Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde Sarah Graham Kenan Profesörü olarak görev yapmaktadır.

ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk Amerikalı Türk olarak tanınır. Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.