Kozalak şurubu faydaları nelerdir? Çam kozalağı şurubu nasıl yapılır?

Mevsimsel hastalıkların en iyi tedavi yöntemi olarak gösterilen çam kozalağı şurubu, düzenli olarak tüketildiğinde enfeksiyon hastalıklarını iyileştirdiği aktarılmaktadır. Zengin besin değerleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini yükseltmektedir. Peki çam kozalağı şurubu hangi hastalıklara iyi gelir? Çam kozalağı şurubu ne kadar içilir?

Kozalak şurubu faydaları nelerdir? Çam kozalağı şurubu nasıl yapılır?
08 December 2021 - 23:59

Kozalak şurubu, mevsim geçişlerinde sıkça görülen solunum yolu hastalıklarının tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren çam kozalağı, antioksidan kaynağı olmasından dolayı vücudu toksinlerden arındırmaktadır. 4 mevsim yeşil kalan çam ağaçlarından elde edilen kozalaklarla hazırlanan çam kozalağı şurubu, güçlü bir antikanserojendir. Kanser hücreleriyle savaşarak kanser hücrelerinin vücudun farklı bölgelerine yayılmasını engelleyerek sağlıklı hücrelerin çoğalmasını sağlamaktadır. Ülkemizin her bölgesinde yetişen çam ağaçlarından elde edilen kozalaklarla evlerde kolayca şurubu hazırlanabilmektedir. Düzenli ve ölçülü tüketilmesi halinde pek çok hastalığa şifa olduğu görülmektedir. 

Okaliptüs faydaları nelerdir? Okaliptüs yağı nasıl kullanılır? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Çam Kozalağı Şurubu Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan çam kozalakları, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini yükseltmektedir. Özellikle mevsim geçişlerin sıkça görülen grip, nezle, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde içilmesi önerilen çam kozalağı şurubu, nefes darlığına iyi gelmektedir. Kozalak şurubunun faydaları şöyledir:

Enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir.

Solunum yollarını açarak daha rahat nefes almayı sağlar.

Kronik öksürüğün geçmesine yardımcı olarak öksürükten meydana gelen boğaz ağrısını rahatlatır. 

İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde vücudun ihtiyacı olan besin değerlerini karşılar.

Vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini yükseltir. 

Ton balığının faydaları nelerdir? Ton balığı hangi hastalıklara iyi gelir? Besin değerleri...

Bakteri, virüs, iltihap ve mikropların vücuttan atılmasını sağlar.

Cilt lekelerine iyi gelmektedir. 

Bakteri ve iltihapları yok ettiği için ağız ve diş sağlığında da oldukça etkilidir. Kozalak şurubu ile yapılan gargara diş ve diş etlerinin tam olarak temizlenmesini sağlamaktadır. Özellikle iltihaplanan diş etlerinin temizlenmesi için günlük olarak çam kozalağı şurubu ile gargara yapılması önerilmektedir. 

Ağız içi yaralarının çabucak geçmesine yardımcı olur.- Akciğerlerin temizlenmesini sağlayarak akciğerler kanserinden korur. 

Boğazdaki mikropların temizlenmesini sağlar.

Zeytin yaprağı faydaları nelerdir? Cilt yaralarına iyi gelen zeytin yaprağı nasıl kullanılır?

Balgam sökücüdür. Solunum yollarını rahatlatarak nefes alışverişini kolaylaştırır. 

Güçlü antioksidan olan kozalak şurubu, kanser hücreleriyle savaşarak vücutta yayılmasına engel olmaktadır. 

İç organları temizlediği için iç organların daha sağlıklı ve sorunsuz çalışmasını sağlamaktadır. 

Stresi azaltarak sakinlik ve dinginlik vermektedir. 

Sağlığa olan tüm faydalarının yanında cilt ve saç bakımında da oldukça ekilidir. Saç derisini besleyerek saçların daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar. Saç diplerini güçlendirerek daha hızlı uzamaya yardımcı olmaktadır. 

 

Kozalak Şurubu Nasıl Yapılır?

Birçok sağlık sorununa faydalı olan kozalak şurubu aktarlarda ve eczanelerde satıldığı gibi evde de çabucak hazırlanabilir. 20-25 adet kozalak su dolu bir tencerenin içine alınır ve 1 gece kadar bekletilir. Sabahında su yenilenerek 1,2-2 litre kadar su eklenir ve kaynatılmaya başlanır. 3 saat kadar kaynatılan kozalakların üzerine 2-3 su bardağı kadar şeker eklenir ve kısık ateşte pişirilmeye devam edilir. Şurup kıvamına gelinceye kadar kaynatıldıktan sonra altı kapatılır ve soğuması beklenir. Soğuduktan sonra cam kavanozlara sadece suyunu koyarak tüketilebilir. Kozalak şurubu cam kavanozlarda ve serin yerlerde muhafaza edilmesi tavsiye edilir. 

Çay posası ne işe yarar? Demlikte kalan çay demi nasıl değerlendirilir?

Kozalak Şurubu Nasıl Kullanılır?

Kozalak şurubu her gün düzenli olarak 1 tatlı kaşığı tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak kronik rahatsızlığı olan ya da düzenli ilaç tüketen kişilerinin şurubu tüketmeden önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir. Saç bakımında da oldukça etkili olan kozalak şurubu saç diplerine direkt olarak uygulandığında saç derisini besleyerek saç dökülmesini önlemektedir. Bir miktar kozalak şurubu saç diplerine masaj yaparak uygulanır ve 20 dakika kadar bekletilerek bol su ile yıkanır. Bu uygulama haftada 2 defa yapıldığında saçların daha canlı ve güçlü olmasına yardımcı olacaktır. Cilt bakımında da faydalı olan kozalak şurubu, su ile seyreltilip yüze tonik olarak uygulandığında ciltteki ölü derilerin temizlenmesine, cilt lekelerine ve sivilce oluşumuna iyi geldiği gözlemlenmektedir. 

Kozalak Şurubu Fiyatı

Aktarlarda 850 gr kavanozlarda satılan çam kozalağı şurubu fiyatı takribi 70 TL kadardır. 

COMMENTS

  • 0 Comment