Hac başvurularının süresi uzatıldı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hac başvurularının süresinin uzatıldığını açıkladı.

Hac başvurularının süresi uzatıldı

Hac başvurularının süresine ilişkin açıklamada bulunan Ali Erbaş, “26 Ocak’ta bitmesi planlanan başvuru sürecini gelen taleplerin fazla olduğu için ön kayıt başvuru süresini 31 Ocak’a kadar uzattık.” dedi.

Ali Erbaş, gelen taleplerin fazlalığı nedeniyle başvuru süresinin 26 Ocak’tan 31 Ocak’a uzatıldığını açıkladı.

Ali Erbaş’ın açıklamalarından satırbaşları:

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Bu sene 83 bin 430 vatandaşımızı hacca götüreceğiz. 2,5 milyona yakın vatandaşımız müracaat etti. Kura çekme tarihini çarşamba günü belirleyeceğiz” dedi.

Ali Erbaş, gelen taleplerin fazlalığı nedeniyle başvuru süresinin 26 Ocak’tan 31 Ocak’a uzatıldığını açıkladı. 2020 yılında kurası çıkmış olanlar bu hac döneminde bir daha kuraya girmeden hacca gidebilecekler. 37 bin 770 kişilik kısmı gidebildi. Bır kısmı 65 yaş sınırına takıldığı için gidemedi. Şimdi 65 yaş sınırı kaldırıldı. Aşılarını yaptırmış olanlar bu sene hac görevini yapabilecekler.

Bu sene 83 bin 430 vatandaşımızı hacca götüreceğiz.

Başvurular nasıl yapılacak?

Önceki yıllarda kayıt yaptıranların kayıtlarını biz yeniledik. Yeni kayıt olmak isteyenler 5 Ocak itibarıyla e-Devlet’ten kayıt yaptırdılar.

“Son başvuruyu 31 Ocak’a kadar uzattık”

26 Ocak’ta bitmesi planlanan başvuru sürecini, gelen taleplerin fazla olması üzerine ön kayıt başvuru süresini 31 Ocak’a kadar uzattık.

Çarşamba günü bakanlıklar arası hac ve umre kurulumuzu topluyoruz. Hac ile ilgili konularımızı konuşup kura tarihini belirleyeceğiz.

Tamamen bize özgü bir kura sistemi yürütüyoruz. En adil sistem olarak biz kat sayılı kura sistemini uyguluyoruz.

“10 yıl önce kaydolan 100 kere kuraya giriyor”

Bu sene kaydolan kişi 1 kere kuraya girecek. Kendisiyle çarpıyoruz. Geçen yıl kaydolan 2 yıl olduğu için 4 kere kuraya giriyor. 3 yıl önce kaydolan 9 kez, 10 yıl önce kaydolmuş vatandaşlarımız bu sene 100 kere kuraya giriyor. Bu yüzden eskiden başvuranların kurasının çıkma ihtimali çok daha yüksek.

Hacca mütacaat etmiş bekleyen vatandaşların yaş ortalaması şu anda 57. Bu başvurularla birlikte değişebilir.

Ülkelerin kontenjanları neye göre belirleniyor?

Şu an için 3 milyon civarında kişi hacca gidebiliyor. Hac meşakkattir diye biliyoruz zaten. Bunu daha kolay hale nasıl getirebiliriz, imkanları nasıl genişletebiliriz konusunda görüşmelerimiz devam ediyor. Bu sene 2 buçuk milyona yakın kişinin müracatını bekliyoruz. Bu insanların hepsini hacca götürmek mümkün değil. Suudi Arabistan’da imkan genişletme çalışmaları devam ediyor.

Yayınlama: 23.01.2023
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.